HİPNOZ
BUSE SARI

HİPNOZ

Hipnoz, çevresel ve de düşüncesel diğer uyaranlardan kısa bir süreliğine uzaklaşarak  telkin alabilme düzeyine erişmektir.
Hipnoz tıbbın her alanında tedavi, tedaviye destek, tedavi öncesi ve sonrasında hastanın hazırlanması ve tedavinin devamlılığının sağlanması aşamalarında her hangi bir yan etki olmaksızın kullanılan bilimsel bir yöntemdir.HİPNOZ (Hypnos) kelimesi mitolojiden gelmektedir.
Bu ismi ilk olarak İngiliz Dr.Braid kullanmıştır.
Transa giren kişinin dışarıdan görüntüsünü "uyku hali''ne  benzettiğinden buna hypnosis=HİPNOZ adını vermiştir.
Bugünkü psikoanaliz ve psikoterapi alanlarındaki büyük değişimlere neden olacak büyük buluşma Sigmund Freud'un Charcot ile tanışması ile başladı.
Hipnoz, kanser ve kanser tedavisinin verdiği rahatsızlıkları önlemede çok etkili olabilir. Aynı zamanda yaşamın birçok alanım etkileyen bir hastalığa yakalanmış olmanın getirdiği sıkıntıyı hafifletir. Stres hastalık risklerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tüm vücutta yaşanan rahatsızlıkları da hafifleterek kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Hipnoz sırasında anksiyete ve ağrı duygularını başka duygulara dönüştürmeyi ve düşüncelerinizi başka yöne kaydırmayı öğrenebilirsiniz.
Sigmund Freud
1886 yılına kadar Charcot ile çalışan Freud Viyana'ya döndü ve 1887 yılına kadar hipnoz ve histeri üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde psikoanalizin temellerini attı. Tüm bu çalışmaların bir teoriye dönüşmesi Freud'un çalışma arkadaşı Joseph Breuer sayesinde oldu.
Hastalar hipnoz altında iken sorulara açık yanıtlar veriyor ve uyandıklarında rahatlıyorlardı. Arıtma anlamına gelen bu yönteme tıpta "katharsis" (catharsis) denmiştir.
 çözüm olarak kullanıldığı bazı özel durumlar
 
1-Zayıflama
Diyet ve egzersizler belirli bir ölçüye gelmenizi sağlıyor. Ancak sıkıntıya gelince tekrar yemenizi engellemiyor. Hipnoz burada bilinçaltında yeni yeme alışkanlığını benimsemeyi sağlıyor.
 
2-Fobiler
Size mantıksız gelen ama başına geleni aciz bırakan karanlık,kapalı yer, uçağa binme vb korkular akıl mantık dinlemiyor. İlaçlarsa yatıştırıcı etkiden öteye gitmiyor.Hipnoz bu sorunlara bire bir geliyor
 
3-Öğrenme İsteksizliği
Ailelerin çocuğum “Niye ders çalışmıyor sorusuna verebilecekleri pek cevap yok. Özel ders veya özel ilgi de bunaltıyor. Hipnozla sağlanan derslerine sevmesi ve disiplinli çalışma alışkanlığı belki hayatının dönüm noktasını oluşturuyor.
 
4-Sigarayı Bırakma
Daha önce hiç sigarayı bırakmaya teşebbüs etmeyenlere önermem. Bu konuda onlarca defa bırakıp ancak tekrar başladıysanız bir de hipnoz’u deneyin derim
 
5-Özgüven Eksikliği
Toplum önünde konuşma, kararlılık, başladığı işi bitirme, çekingenlik, utangaçlık, kendisi hakkında olumsuz düşünme bir çok sorunumuzun başını çekmiyor mu? Hipnoz bu konuda ilaç gibi zaten bunun da ilacı yok.
 
6-Cinsel Problemler
Erkeklerde ereksiyon, kadınlarda orgazm veya birleşme sorunu olarak tanımlayabileceğimiz soruna viagra gibi ilaçlara bağımlı olmak istemeyenler veya Hafsa Sultan Macunu dışında çözüm arayanlar için önerilebilecek bir yöntem
 
7-İstemsiz alışkanlıklar
Tırnak yeme, saç koparma gibi tik olmuş alışkanlıklar da insanı toplum içinde zor durumda bırakıyor. Özellikle yetişkinlerde. Doktora gidip de sormaya bile utanıyor insan. Allahtan hipnoz burada da işe yarıyor
 
8-Altını ıslatma
Yakında geçer diye ya sabır çekilen bu illet de Türk toplumunda yaygın çocuk ilkokula başladığında ise psikolojisini bozuyor.Bu rahatsızlığın pek azı ürolojik. Evlenmek üzere olan veya askere bu sorunla giden kişiler bile olabiliyor. Son çare olmasa bile burada da hipnoz’un etkili olduğundan bahsedebiliriz.
 
9-Uykusuzluk, sinirlilik, duygusal sorunlar
Bu durumda da hipnoz’un neredeyse %100 etkili olduğu söylenebilir. Karakter bozukluğu olmadığı sürece kesin cevap alabileceğiniz durumlar
 
10-Dil Öğrenme
Yabancı dil öğreten kurumlarda en yaygın sorun öğrenememek. Burada hatayı kuruma vermek haksızlık olur. Öğrenilecek bilgilerin çok hızlı unutulması öğrenenin yeterince tekrar etmemesi ve dili özümseyememesi durumunda bilinçaltı da güçlü bir iz bırakan hipnoz yöntemi uygulanmaktadır.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
'KAHRAMANLAR' TERÖRE GÖZ AÇTIRMIYOR
'KAHRAMANLAR' TERÖRE GÖZ AÇTIRMIYOR
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK