Çocuklarımıza Sınırları Nasıl Öğretiriz
BUSE SARI

Çocuklarımıza Sınırları Nasıl Öğretiriz

Bebekler, dili öğrenmeye başladığında sözel uyarıları da tanımaya ve ayırt etmeye başlarlar.

Örneğin 1 yaşlarındaki bir bebek “Al-ver-gel” gibi komutları anlar ve uygun tepkiler verebilir.Fakat cümleleri uzun kurduğumuz zaman dikkati dağılır ve anlama azalır.

 Özellikle de eline verilen şey onun keyif alacağı bir materyal ise "Al" komutuna daha hızlı ve istekle tepki vererek uzatılan objeyi alır.Yani bebeğin istenen bir şeyi yapması için sonunda keyif alacağı bir ödül olması gereklidir.İsteneni yaptıklarında ödüllendirildiklerini fark ederlerse, isteneni daha fazla yapma eğiliminde olurlar. Öğrenmedeki bu temel eğilim, aslında yaşam boyu devam eden bir öğrenme sürecidir.

Çocukların da anne-babalarının sözlerini dinlemeleri küçük yaşlardan itibaren öğrenilmiş bir tutumdur. Eğer anne-baba, isteğini sunarken çocuğu motive edebiliyorsa ve bu isteğin yapılması sonucunda çocuk anne-babasını ne kadar memnun ettiğini görüyorsa bu isteği yerine getirmeye de hevesli olacaktır.Tam tersi anne-baba, çocuğa isteklerini sunarken sonunda tehdit ve ceza yöntemini sunuyorsa bu çocuğun daha fazla sinirlenmesine ve tepki olarak beklentileri yerine getirmemesine sebep olacaktır.

Kurallar ilk başta evde aile ile öğrenilir daha sonra bu kurallar karşısında ki çocuğun her tutumu okula öğretmenlerine arkadaşlarına, hatta ileride ki yaşam düzenine bile yansır. Aslında basit gibi görülen kurallar ve bu kuralları çocuğa sunma biçimi o kadar önemlidir ki çocuğun yaşamı boyunca etksini sürdürecektir.

Çocuğunuzun görgülü ve kibar bir yapıda yetişmesini istiyorsanız, çocuğunuzun bu tür görgü kurallarını öğrenebilmesi için ona anlatmaktan çok kendiniz çocuğunuzun yanında bu tür cümleleri ve hareketleri sergileyerek sizden feyz almasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, çocuklar ebeveynlerini örnek alarak gelişim sağlamaktadırlar.

Evde kural koymanın öneminden bahsederken kuralların önceden belirlenmesinin gerekliliği de unutulmamalıdır. Çocuklar ne zaman nasıl davranmaları gerektiğini önceden bilmeye ihtiyaç duyarlar ve birden bire ortaya çıkan bir talebe cevap vermek konusunda çok istekli olmazlar.

   Anne-Babalara Öneriler:

1-Ev içerisinde aile bireylerine teşekkür etmeyi veya rica etmeyi kendisine entegre edin.

2-Esneme, öksürme veya hapşırma gibi istem dışı hareketlerde daha dikkatli olmasını, bu gibi durumlarda özellikle de sofradayken ağzını kapatarak veya gizleyerek yapmasını sağlayın.

3-Kurallar mümkün olduğunca açık ve net olmalıdır. Çocuğunuzdan nasıl davranmasını beklediğinizi belirtmek, çocuğunuzun uygun davranma olasılığını artıracaktır.

4-Kurallar tutarlı olmalıdır. Sizin tutarlı olduğunuzu gören çocuğunuz sizin sözünüzü dinlemeye daha istekli olacaktır.

5-Anneyle ve babayla küçük sesle güzel konuşmalıyızı öğretmelisiniz

6-Sahip olduğu değerlere karşı saygılı ve koruyucu olmasını öğretin.

7-Çocuğunuzla iyi iletişim kurmanız önemlidir. Çünkü ancak iyi iletişim kurduğunuzda çocuğunuz sizi dinlemeye ve istediğinizi yapmaya istekli olacaktır. Aksi halde “söz dinlememek” anne-babaya duyulan öfkenin bir ifadesi olarak ve anne-babaya tepki biçiminde ortaya çıkan bir sonuç olabilir

8-Sofrada beraber yemek yemeliyizi öğretmelisiniz ki çocuğunuz da birlik kavramı artsın

9- Vurmadan, güzel konuşarak anlaşmalıyızı sık sık  tekrar etmeniz gerekir

10- Oyuncakla işimiz bitince veya ortalık dağılınca toplamalıyızı öğretmeliyiz

                

 Çocuklar Kurallara Uymazlarsa Neler Yapmalıyız

Anne ve babaların görevi çocuklarına sadece kurallar koymak değildir, asıl bu kurallara uymasını sağlamak önemlidir.

Çocuğun uymadığı kural gözden geçirilmeli, onun yaşına ve kişiliğine uygun olmadığı durumlarda ise değiştirilmelidir. Çocuğu boş yere zorlamanın bir anlamı yoktur. Uymadığı kurallara anne ve babalar uyarak çocuklarına örnek olmalıdır.

Çocukların kurallara uymama nedeni kural sayısının çokluğu da olabilir. Çocuklar çok fazla kural olursa sıkılabilirler.

 Bu gibi durumlarda gereksiz kuralları yavaş yavaş hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK