FINDIK YİYENE BÜYÜK İKRAMİYE
PINAR ELEVLİ

FINDIK YİYENE BÜYÜK İKRAMİYE

Geçen hafta GİRESUN kalesinin Giresunlular için sağlıklı yaşam için mucizevi bir spor etkinlik alanı olup doğal harika oluşundan bahsetmiştik. Şimdi ise kalenin de ötesinde GİRESUN deyince akla gelen ilk besin, ülke içi ve dışı medarı iftarımız fındığın çok daha fazla bir değere sahip olmasından bahsedicez. Fındık GİRESUN için herşey öncelikli olarak biz degerini bilirsek, gerek ulusal mecrada, gerekse uluslararası mecrada, GİRESUN tanıtımı için büyük rol oynayabilir.

Öncelikle Bir şehrin kalkınması için, çok değerli yeraltı kaynaklarına sahip olmasına, litrelerce tankerlerce petrol üretmesine gerek yok. Çok basite indirgemek gerekirse hayatımızı kolaylaştıran yeraltı zenginliklerinin dünya üzerinde var olmadığını var sayarsak bu insanoğlunun hayatını idam ettirmesine engel bir sebep değildir. Ancak besin kaynaklarının ve tarımın yok olduğunu var sayarsak, bu korkunç bir şey olur ve insanlık son bulur. Esas önemsememiz gereken sağlımızsa büyük yatırımlar bu yönde olmalı diye düşünmekteyim.

Son zamanlarda yapılan tüm araştırmalar, bütün hastalıkların, erken yaşlanmanın, hücre zarıyla ilintili olduğunu ortaya çıkardı. Hücre zarı yapısında meydana gelen (değişik nedenlerle) yapı bozukluğunun, hücre içindeki DNA’yı sağlıksız bilgi üretmeye yönelttiğinin öğrenilmesi bütün bilimsel ezberleri değiştirdi. Mesela, her gün belirli miktarda, temel yağ asitleri (Tekli Omega-3, Omega-6) alınmadığı takdirde, hücre zarının okside olduğu, bunun sonucunda doğal savunma sistemi dahil, diğer bütün sistemlerin yapısal bozukluk geliştirdiği ortaya çıkarıldı.

Ortaya çıkarılan en çarpıcı gelişme ise, özellikle fındıkta bulunan temel yağ asitlerinin, hücre zarını sağlıklı tutacak değere sahip olduğunun keşfedilmesiydi.

Ünlü Harvard Medical School uzmanları, yoğun stres ortamında çalışanların (Politikacılar, gazeteciler, üst düzey yöneticiler) neden sıkça kansere yakalandıklarını (Özellikle Pankreas kanseri, diyabet, Alzheimer, Parkinson) araştırırken, düzenli olarak, fındık, ceviz, badem tüketenlerin hücre zarlarının sağlıklı olduğunu, kanser ve diğer hastalıklara asgari düzeyde yakalandıklarını tespit ettiler. Araştırma, tüketilenlerin yüksek yağ oranına sahip olmasına karşın, tüketenlerin kesinlikle kilo almadıklarını, insülin direnci geliştirmediklerini, damarlarının esnekliğini kaybetmediğini ve cinsel düşüm yaşamadıklarını da belgeledi.

Bilimsel yayın organı British Journal of Cancer dergisinin Aralık 2013 sayısında yayınlanan araştırma bütün ezberleri bozdu. 75.680 kadının 30 yıllık araştırma sonuçlarına göre, haftada 2-3 defa 28 gram fındık tüketen kadınlar, pankreas kanserine yakalanma riskini minimuma indiriyorlar. Fındık tüketmeyeceklerde ise bu rakam çok yükseliyor.

Harvard Üniversitesi uzmanlarınca yapılan bir başka araştırmaya göre, her gün düzenli olarak 30 gr. fındık tüketenlerde, kan kolesterol düzeyi normal sınırda kalıyor. Kalp-damar sistemi hücre zarlarındaki temel yağ asitleri oranı ve miktarı ideal ölçülerde oluyor. Hücreler, kandaki oksijeni eksiksiz kullanabiliyor. Diyabet, Parkinson, Alzheimer riski minimuma iniyor.

Hadi gelin de, fındık mucizesine inanmayın; “Fındığın kıymetini bilelim!..” diye haykırmayın!..

Not: Günümüz teknolojisi hücre zarı yapısını analiz edip, eksiği tespit ediyor!..

Doğru dengeye sahip bir diyette fındık çok önemli gıdalardandır ve hastalıklara karşı korunmada faydalar sağlar. İçeriğindeki yağ (özellikle oleik asit zengini yağ yapısı), proteinler, karbonhidrat, betasitosterol, başlıca vitaminler ve minerallerin özel kombinasyonu hastalıklara kaşı korunmada diğer çerez türleri arasında fındığa eşsiz bir özellik sağlar. Günde sadece 25 - 30 fındık tüketmek günlük E vitamini ihtiyacını karşılamaktadır ve kalp-damar hastalıklarından ve kanserden korumaktadır.  

 

E VİTAMİNİ DEPOSU…

Fındık ve fındık yağı  kalp kasları ve diğer kasların sağlığı için gerekli E vitamininin en iyi kaynağıdır. Üreme sisteminin normal işlevini devam ettirebilmesi için gereklidir. Vitamin E kırmızı kan hücrelerinin dağılmasını önler, kansızlığa karşı koruma sağlar. E vitaminin bir diğer faydası ise kansere karşı temel hazırlayıcı etkenlerden koruma sağlar. Eğer vücutta kanser oluşmuş ise, zararlı hücreleri etkisiz hale getirmek için savaşır. Fındıkta bolca bulunan bir beta-sitosterol,  kolesterolün düşürülmesi ve kanserin önlenmesi için önemli bir yardımcıdır  (göğüs kanseri ve prostat kanseri).

 

MUCİZE FAYDALAR…

Günde 25 gr fındık tüketmek  vücudu hem kalp hem de kanserden korur. Fındık yağ açısından zengindir. Aslında fındığın % 60 – 70 ’i yağdır. Bu yapı organizmalara sadece enerji sağlamaz ama aynı zamanda vücut ısısının da korunmasını sağlar, dış etkenlere karşı korur ve yağın içinde eriyen vitaminlerin hareketine yardımcı olur. Fındık yağı kombinasyonunda organizmalar için önemli görevleri yerine getiren bazı yağ asitleri  bulunur.  Örneğin; fındık yağında bulunan oleik asit kandaki kolesterolün yükselmesini önler, kolesterolü  26,2 % oranında düşürür, kan şekerini düzenler, koruyucu Apoprotein A-1’i % 25 oranında arttırır ve riskli Apoprotein B yi % 7,5 oranında düşürür.  Fındık yağındaki bir diğer faydalı asit Linoleik asittir ve fındık yağında bolca bulunur. Linoleik Asit organizmaların büyümesi ve sağlıklı gelişimi için önemli rol oynar.

 

FINDIKTAKİ VİTAMİN BİLEŞENLERİ…

Fındık iyi bir  B1, B2 ve  B6 vitamini kaynağıdır. Bu vitaminler hem kan formasyonunda, hem de zihinsel sağlık için, özellikle de gelişme çağındaki çocuklar için gereklidir.   Fındıkta aşağıdaki vitaminlerden bolca bulunur:

- Kemikler ve dişler için gerekli olan kalsiyum;

- Kan üretim fonksiyonu için demir;

- Cinsel hormonların gelişimi için çinko;

- Sinir sisteminin uyarılması ve kas sisteminin doğru şekilde işlemesi için potasyum.

 

NE KADAR TÜKETMELİYİZ…

Sağlıklı bir yaşam için fındık tüketimi çok önemlidir. Günde sadece 25 gr fındık yemek kanser ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa karşı iyi koruma sağlar. Bir araştırmanın sonuçlarına göre, fındık ve fındık yağı tüketen insanlar tüketmeyenlere göre % 50 daha az kalp krizinden ölme riski taşımaktadır. Kalp sağlığı için en faydalı gıdadır.

Giresunluysanız 1-0 önde başlarsınız hayata. Fındığın geleceğin mucize besinleri arasına gireceğine hiç şüphem yok. Büyük ikramiye büyük servet sağlığımızdır sağlıkta fındıktan geçer. bu şanlı miras hem sizin hem de gelecek nesilleriniz için bulunmaz bir nimet.. değerini bilmek her gün tüketmek gerekir fındıkla kal GİRESUN.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK