VAJİNUSMUS
BUSE SARI

VAJİNUSMUS

Vajinismus,sorunu, cinsel bir bozukluktan kaynaklanmamaktadır. Tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Vajinismus hastalarında kasılan yalnızca vajinal kaslar değildir. Kaygı, korku ve stres nedeniyle kişilerde tüm vücut kasları gerilir ve kasılma yaşarlar

Kadın cinsel ilişki sırasında acı endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik taban kaslarını orada bir duvar varmışçasına kasarak ilişkiye engel olur. Bu durum sonrasında sevgiyi temel alan ilişkide,erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya yol açabilirken, kadında utanç ve suçluluk duygusuna neden olabilir.

                                                      VAJİNUSMUSUN EN SIK GÖRÜLEN SEBEPLERİ

-Kızlık zarının kutsal olması ve çocukluk çağından itibaren kızlık zarını korumaya yönelik verilen eğitimler.

-Cinselliğin bir tabu olması, cinsel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanlış cinsel bilgiler

-Eşini sevmeme, zorla evlendirilme, ilişki ve evlilik problemleri,

-Eşe karşı duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü kaybetme korkusu

-Vajinismusun nedenleri arasında en sık görüleni "acı çekme'' korkusudur.

                                           VAJİNUSMUSLA İLGİLİ YANLIŞ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Vajinismusla ilgili yeterli bilgi ve deneyimi olmayan profesyonellerin; tedaviyi zorlaştıracak, kişilerde hayal kırıklığı yaratacak ya da gereksiz müdahalelere yönlendirerek maddi ve manevi zarar görmelerine neden olacak sözleri ve uygulamaları olabilmektedir. Anestezik kremlerin kullanımı, ilişki sırasında sarhoş olma, genel anestezi altında cinsel birleşme ve vajinaya botoks uygulanma gibi öneriler vajinismus için önerilmeyen tedavi uygulamalarıdır.Vajinismus, psikolojik dinamikleri olan bir rahatsızlıktır. Operasyonlar ya da medikal tedaviler bir işe yaramamaktadır. Tek seanslık tedavilerden sonra ise vajinismus şekil değiştirmekte, disparoni (ağrılı cinsel ilişki) veya orgazm olamama ya da cinsel isteksizlik gelişmektedir.

                                                            VAJİNUSMUS TEDAVİSİ

 Vajinismus sorunu kişiye özeldir. Bu yüzden vajinismus tedavisi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan kişiler, genelde bu sıkıntılarını ailesi ya da yakın arkadaş çevresinden gizlemektedirler. Kendilerini başkalarına göre beceriksiz, başarısız hisseden bu kişiler, genelde vajinismusu ‘yalnız insanların hastalığı’ olarak özümsemektedirler.

Bu denli şiddetli bir kaygıyı kimseyle paylaşmamak ciddi bir yüktür. Kişiler bu sorunu tanımlamada sıkıntı yaşarken, bir yandan da çözümleme süreciyle ilgili bilinçsizdirler.Eşin desteğini almak tedaviyi kolaylaştıracağı gibi tedavi süresini de kısaltacaktır. Vajinismus tedavisinde genellikle hiçbir cerrahi müdahale, girişimsel işlem uygulanması gerekmez. Yapılması gereken kişinin kendisine iyi bir rehber olacak cinsel terapisti bulması ve cinsel terapi planını uygulamasıdır

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK