Giresun Öncü
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Oyunun Adı: ANTON ÇEHOV 5 KISA OYUN

Oyunun Adı: ANTON ÇEHOV 5 KISA OYUN

Tarih 17 Kasım 2012, 03:27 Editör

Oyunun Yazarı: Anton Cehov

Oyunun Adı: ANTON ÇEHOV 5 KISA OYUN

Oyunun Yazarı: Anton Cehov

Çevirmen: Tansu Akgün

Yönetmen: Doğan Turan

 

 

Sahne Amiri: Duygu Aydın

Dekor Uygulama: Erdoğan Cüneyt Kamanoğlu

Harun Murat Aydın, Yakup Topçu

Işık Ve Efekt: Onur Özgül, Ziya Kostakoğlu

Koreograf: Yakup Topçu, Hakan Demirtaş, Osman Şakar, Şahin Çakır

Grafik Tasarım: Gökalp Kabacaoğlu

Fotoğraf: Cafer Çakı, Gökhan Demiray

 

 

Yıldönümü

 

Kuzma Nikolayeviç Hirin - Erdoğan Cüneyt Kamanoğlu

Andrey Andreyeviçspuçin - Serkan Kayacık

Tatyana Alekseyevna - Arzu Sarı Kayacık

Nastasya Fedorovna Merçutkina - Nevin Dizdar

Yönetim Kur. Üyeleri - Ertan Aksu, Şahin Çakır

 

  Ayı

 

Yelena İvanovna Popova - Ayşegül Yenal

Luka - Özgür Aydın

Grigoriy Stepanoviç Smirnof - Harun Murat Aydın

Arabacı - Osman Şakar

Bahçıvan  - Hakan Demiray

 

 

Tütünün Zararları

 

İvan İvanoviç Nyuhin - Eray Aktaş

 

 

Evlenme Teklifi

 

Stepan Stepanoviç Çubukof - Kemal Algün

İvan Vasileviç Lomof - Yakup Topçu

Natalya Stepanovna - Sultan Sarı

 

 

Kuğunun Şarkısı

 

Vasiliy Vasiliç Svetlovidof - Ahmet Öndaş

Nikita İvaniç - Erdoğan Cüneyt Kamanoğlu

MERHABA

 

Sanat şehri Giresunlumuzun sanatı sanatçıyı, insan ruhunu yücelten, geliştiren, değiştiren, her etkinliği destekleyen yönetim anlayasımızın göstergesi 24 yıldır aralıksız perdelerini açan Belediye Şehir Tiyatrosu yeni bir oyun ile sahnelerde. Sanatı, tiyatroyu yaşam biçimi haline getirmiş büyük fedakarlıklarla çalışarak, emek harcayarak akıllarımıza, ruhlarımıza ulaşmaya beraber büyümeye çalışan herşeyin grileşip renklerin soldurulmaya çalışıldığı tekdüze hayatların insanlara dikte edildiği farklı seslerin susturulmaya, bu seslerin oluşturulabileceği koroların güzelliklerin, sentezlerin suç gibi gösterildiği anlayışlara inat çalışan ter akıtan sanatçı arkadaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Bir şehrin gelişmesinin modern çağdaş, yaşanılabilir bir yaşam alanı yaratmanın öncelikle o kentte yaşayan insanların yaşama kalitelerinin artırılması ile başarılabileceğine inanıyorum. Bu anlayışın lokomotifi ve gerçekleşmesinin öncüsü olan Belediye Şehir Tiyatrosu “SANAT ŞEHRİ GİRESUN” sloganı ile üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaktadır. Bir Giresun sevdalısı olarak benim ve siz sanat sever hemşerilerimin daha güzel yorumlar ortaya koymak adına eleştirileriniz ve alkışlarınızı eksik etmeyeceğinizi biliyorum.

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözü ile bir toplum için sanatın önemini her anlamda vurgulayan ve savunan Büyük Önder Atatürk'ün izinden yürümeye devam edeceğiz.

                 İyi seyirler...   Ve perde.

 

 

Kerim AKSU

Giresun Belediye Başkanı

 

 

ANTON ÇEHOV KİMDİR

 

Öyküleri ve oyunlarıyla dünya edebiyatında çok özgün bir yeri olan Rus yazarlarından Anton Pavloviç Çehov, Azak Denizi kıyısındaki  Giresun’un Kardeş Şehri Taganrog'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu kentte tamamladı. 1879'da tıp öğrenimi görmek üzere Moskova'ya gitti. Öğrenim yıllarında ailesine destek olmak amacıyla gazete ve dergilere yazılar ve kısa mizah öyküleri yazdı. Çehov tıp öğrenimini bitirdiğinde yazılarıyla yaygın bir ün kazanmıştı.

Oyun yazarlığına tek perdelik oyunlarla başlayan Çehov'un sahnelenen ilk başarılı oyunu Ivanov'dur. Çehov 1890'da bir tutuklu ve sürgün yeri olan Sahalin Adasına gitti. Oradan döndükten sonra izlenimlerini Sahalin Adası adlı kitapta yayımladı. Bir araştırma tezi niteliğini taşıyan Sahalin Adası, hapishane koşullarında bazı iyileştirmeler yapılmasına yol açtı. 1891'de Avrupa gezisine çıkan yazar, Rusya'ya döndükten sonra, en güçlü yapıtlarından 6 Numaralı Koğuş’ta özgürlükçü düşünceleri savundu. Bu dönemde yazdığı oyunlar arasında başyapıtlarından Martı ise, ilk kez 1896'da St. Petesburg'da sahnelendi. İzleyicinin alışık olmadığı türden bir oyun olduğu için başarısızlığa uğradı. Çehov 1894 Martında bir akciğer kanaması geçirdi. Sağlığının düzelmesi için Karadeniz kıyısındaki Yalta'ya yerleşti. Burada onu görmeye gelen Tolstoy, Gorki ve Bunin gibi yazarlarla sık sık görüşme ve tartışma olanağı buldu. 1898'de ünlü oyun yönetmeni Konstantin Stanislavski, Martı'yı Moskova Sanat Tiyatrosu’nda yepyeni bir anlayışla sahneye koydu.  Bu oyunu Vanya Dayı, Üç Kız Kardeş ve yazarın ölümünden az önce tamamladığı Vişne Bahçesi izledi. Bu yapıtlarının tümü de, insan doğasının iç gerçekliğini dile getiren, bu nedenle de tiyatro sanatında yeni bir çığır açan yapıtlardı.

Ünü çar tarafından da kabul edilen Çehov, Akademi üyeliğine seçilmiştir. 1900'de Tolstoy'un bu Akademiye girmesini çar onaylamayınca Akademi'den ayrıldı. Martı'nın ünlü oyuncusu Olga Knipper ile evlenen Çehov, sağlığının giderek kötüleşmesine karşın, Vişne Bahçesi'nin 1904'teki    ilk sahneye konuşunda bulunduğu ve aynı yıl Almanya'daki sağlık merkezlerinden biri olan Badenweiler'da veremden öldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GİRESUNDA TİYATRO

 

        İstanbul Şehir Tiyatrosu, 'Darülbedayi' kurucularından ünlü aktör Raşit RIZA anılarında ilk şehir tiyatrosunun II. Meşrutiyet döneminde Giresun'da kurulduğunu ve eşi Suzan Hanım'la birlikte burada sahneye çıktığını aktarmaktadır. Bu dönemde Milli İntibah Kulübü'nde bir çok Giresunlu genç yine Raşit RIZA'dan tiyatro dersleri almış ve birçok oyun sahnelemişlerdir.

        İkinci meşrutiyeti izleyen günlerde Giresun Redif Taburu Subaylarından Yzb. İbrahim Bey'in girişimiyle ilk kez Namık Kemal'in “Vatan Yahut Silistre” adlı oyunu sahneye konmuştur. Bu oyunda Arslan Bey rolünü Yzb. İbrahim Bey, baş kadın rolünü de Trabzonlu Neşet Bey'in eşi udi ve hanende madam Ağavni oynamıştır.

        Giresun'da Tiyatronun kurulması ve gelişmesi 'Giresun Milli İntibak Kulübü'nün' öncülüğünde gerçekleşmiş, karşıt düşünce ve engellemelere rağmen, bu kulüp çalışmaları sürdürmüştür. Kulüp engellemeleri aşabilmek için statüsünü değiştirerek şirketleşmiş ve 'Giresun Milli İntibah Şirketi' adını almıştır.

        İstanbul Şehir Tiyatrosu kurucularından Raşit RIZA, eşi Suzan Hanım ve Bursalı tiyatro yönetmeni Halim Efendi'nin de yer aldığı Giresun'daki tiyatro çalışmaları Birinci Dünya Savaşına kadar kesintisiz sürmüş ve bu süre içinde Sultan Osman Gazi, Gezer Tarık, Eşber, Othello, Hamlet gibi yerli yabancı sayısız eserler sahneye konmuştur.   

        Birinci Dünya Savaşı ile geçici olarak kesintiye uğrayan tiyatro çalışmaları, savaş sonunda yeniden canlanmış, bu canlanmada Bilgi Yurdu, Giresunspor ve Hilalspor'un önemli katkıları olmuştur. Özellikle Bilgi Yurdu'nun yöneticiliğini yapan şair Can AKENGİN'in Giresun'da Tiyatronun yeniden canlandırılmasında yoğun çalışmaları olmuştur.

        Giresun'daki Tiyatro çalışmalarının üçüncü dönemi, Giresun Halkevi'nin kurulması ile başlamıştır. Halkevi bünyesinde uzun yıllar başarılı bir biçimde sürdürülen Tiyatro çalışmaları, Halkevleri etkinliklerinin Türkiye genelinde sönmeye başlaması ile birlikte yeniden bir gerileme dönemine girmiştir.

        Giresun'da Tiyatro GİLT (Giresun İl Tiyatrosu) kurulması ile 1970'li yıllarda canlanır gibi olmuş, ancak salonsuzluk ve diğer nedenlerle bu çok uzun sürmemiştir. GİLT 1972 yılında kapanmıştır.

        1987 yılında Bulancak Sanat Tiyatrosu ve Bulancak Dostlar Tiyatrosu adında iki tiyatro kurulmuş, 1990 yılında dostlar tiyatrosu çalışmalarına devam edememiş ve Bulancak Sanat Tiyatrosu başarılı bir şekilde bayrağı günümüze kadar taşımıştır.

        Giresun merkezinde Tiyatronun yeniden canlanma ve yükseliş dönemi 1988 yılında Belediye Şehir Tiyatrosunun kurulması ile başladı. Necati CUMALI'nın Derya Gülü adlı eseriyle başlayan yeni dönem her yıl 2-3 eserin sahneye konulması ile devam etmektedir. Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu 1992 yılında şu an içinde bulunduğu kendi sahne ve binasına kavuşmuştur. 5 Aralık 1994 tarihinde Belediye Konservatuarı'nın çalışması ile Tiyatro çalışmaları konservatuar bünyesinde yürütülmeye başlamıştır.

        Yine 1991 yılında kurulan GİST (Giresun Sanat Tiyatrosu) kuruluşundan itibaren Giresun Amatör Tiyatro dünyasına kısıtlı imkanlarla katkıda bulunmuş ve çeşitli nedenlerle daha sonra perdelerini kapatmıştır.

        Yine 1994 yılında kurulan Deniz Dağcılık Spor Kulübü aynı yıl içerisinde Deniz Dağcılık Sahnesi adıyla başladıkları Tiyatro çalışmalarına 1998 yılına kadar sürdürmüş imkansızlıklar nedeniyle geçici olarak durdurmuştur.

        Yine 2000 yılında Şaban Karakaya yönetiminde Şaka Tiyatrosu kurulmuş, kısıtlı imkanlarla çalışmalarına devam ederek günümüze kadar gelmiştir.

        Giresun Belediye Şehir Tiyatrosu ve Bulancak Sanat Tiyatrosu her yıl nisan ve mayıs düzenledikleri tiyatro festivalleri ile yerli ve yabancı birçok tiyatro ekibini sanatseverlerle buluşturarak  kültür ve sanat hayatına artı değer katmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiyatroemektarıtutkuunutulmadınızpeluzahocamabimarkadaşımzeytininannesisanathastalıkyetenekinsanadeğerverenincitmeyenalımlınazikkibarpaylaşımcıbabacanbaşöğretmen ÖLÜM.

 

 

 

 

 

 

Bizim için o kadar değerli, o kadar gerçek, o kadar çok yaşanmışlık tek tek o kadar çok anlam içeren kelimeler.

Biz bu kelimeleri yazabiliyorsak bu sahnede oyunlar oynayabiliyorsak, sizler bizleri, bu sahneye çıkan insanları seyredebiliyorsanız, gülüp, ağlayabiliyorsanız, alkışlayabiliyorsanız, bu şehirde tiyatro adına söylenecek söz varsa, hepsi ama hepsi bu sözlerin anlamlarını harfi harfine hak eden sanat aşığı, iki ''CAN'' için söylendi, yazıldı.

Fatma Peluza...

Fevzi Abi......

Bu iki güzel insanın isimleri altında belediye şehir tiyatrosuna emek vermiş bu günlere gelmemizde alın teri akıtmış ama şu anda aramızda bulunmayan tüm tiyatro emekçisi arkadaşlarımızın hatıraları karşısında saygı ile eğiliyoruz ve alkışlıyoruz.

Yaşasın Tiyatro.

 

GİRESUN BELEDİYE ŞEHİR TİYATROSU OYUNCULARI

  

Bu haber 1176 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür ve Sanat

Yılın Ahisi Dereli’den

Yılın Ahisi Dereli’den Giresun’da Ahilik Haftası kutlanmaya başladı.

Onlar engel tanımıyor

Onlar engel tanımıyor Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından el sanatları el sanatları e...

TEMPO TV CANLI YAYIN

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ÇARESİZLİK14 Eylül 2015

giresun öncü Tel:0454 240 00 25
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi