BUGÜN KADINLARIN GÜNÜ!

Vali Harun Sarıfakıoğlulları, Belediye Başkanı Kerim Aksu, CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, siyasiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri yayımladıkları mesajla ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladılar.

BUGÜN KADINLARIN GÜNÜ!

Vali Harun Sarıfakıoğulları; “Milletlerin ve toplumların medeniyet yolunda gösterdiği gelişme ve ilerleme, kadınların o toplumdaki yeri ve önemi ile ölçülür. Bizler; ‘Cennet anaların ayakları altındadır’, ‘Ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz’ anlayışındaki bir dinin ve Milletin mensuplarıyız. Tarih boyunca her zaman kadınlarını baş tacı eden, onlara büyük değer veren bir Milletin evlatları, bir medeniyetin mirasçılarıyız. Kadınlarımızın gücü ve önemi 15 Temmuz hain darbe kalkışması sırasında bir kez daha açık ve net olarak görülmüştür. 15 Temmuz gecesi meydanlara inen kadınlarımız canları, kanları pahasına demokrasimize sahip çıkarak bir kez daha toplumdaki önemlerini gözler önüne sermiştir.”

“KADINLARIMIZ HAYATIN GÜNEŞİDİR”

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu; “Kadınlarımız hayatın güneşidir.  Kadınların hayatımızdaki yerini kimse inkar edemez.  Çağdaşlığın, gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri o toplumun kadına verdiği değerle orantılıdır. Toplumun her alanında önemli sorumluluklar üstlenen kadınlarımız, saygı ve sevgiyi fazlasıyla hak etmektedir. Kurtuluş savaşında cepheye cephane taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında hayatını ortaya koyan kadınların torunları, bugün Afrin’de vatan için çarpışan evlatlarına dua etmektedir. Cesur Türk Kadını esareti reddedip, çağdaşlığın, demokrasinin, özgürlüğün temsilcisi olmuştur. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.”

“KADINI KORUYAMIYORUZ”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu; “Bugün Türkiye’de kadınlar, şiddetin her türlüsüne, tacize, tecavüze, çocuk yaşta evliliğe maruz kalıyorlar. Çalışma, eğitim, sağlık, barınma, siyasette, yönetimde var olma ve Cumhuriyetle birlikte elde ettikleri medeni kanun ve laiklikle güvence altına alınan diğer haklarından her geçen gün mahrum bırakılıyorlar. Ama tüm bunlardan daha önemlisi ülkemizde kadının yaşama hakkı tehdit altında. Çünkü 2017 yılında Türkiye'nin 62 ilinde kadına yönelik 472 saldırı gerçekleşti ve 387 kadın silahlarla katledildi. Sadece geçtiğimiz ay öldürülen kadın sayısı 47. Cinayetler her geçen gün artıyor. Kadını koruyamıyoruz.”

“HER KADIN ANADIR, EVİNİN SULTANIDIR”

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun; “Zaman zaman üzülerek şahit olduğumuz ve aciz insanlar tarafından  gösterilen fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddetin her türlüsünü reddediyor, buna yeltenenleri şiddetle kınıyorum. Çalışan veya çalışmayan farkı gözetmeksizin bize göre her kadın anadır, evinin sultanıdır. Cennet anaların ayağı altındadır.”

“KADINLARI DIŞLAYAN ÜLKELER ASLA İLERLEYEMEZLER”

Giresun Kent Konseyi Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu; “Kadınlar bizim topraklarımızda hem toplumun hem ailenin temelidir. Bir anne, bir eş, bir evlat olarak kadın toplumu dönüştüren ve istikamet verendir. Eğer kadın mutluysa ülke de mutludur. Eğer kadın umut içindeyse, o ülke de umut içindedir. Kadınlarını dışlayan, ikinci sınıf muamele yapan ülkeler asla ilerleyemezler.”

“CHP OLARAK KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ”

CHP İl Başkanı Necati Tığlı; “İnsan haklarını, dolayısıyla kadın haklarını sonuna kadar savunan, söz yetki ve karar organlarında eşit olmanın mücadelesini veren biz CHP; Parti programımızda, eylem ve etkinliklerimizde kadın mücadelesine yönelik son derece duyarlıyız. Kadın arkadaşlarımızla omuz omuza mücadeleden yanayız.”

“DİNİMİZ, İNANCIMIZ, KADINA ŞİDDETİ KESİNLİKLE YASAKLAMIŞTIR”

Saadet Partisi İl Başkanı Abdülkadir Bektaş; “Dinimiz, kadınlara oldukça geniş haklar vermiş ve onları koruma altına alarak, erkeğin kölesi değil, her açıdan birbirlerini tamamlayan iki insan olarak tanımlamıştır. Dinimiz, inancımız, kadına şiddeti kesinlikle yasaklamıştır.  Bu nedenle her erkeklerimiz, hem de kadınlarımız geçmişten gelen bu zengin mirasa sahip çıkmalı, dînî, ahlakî ve kültürel değerleri ile yeniden barışmalı, hayatını bu ölçüler doğrultusunda yeniden düzenlemelidir.”

“KADINLARIN ŞİDDETLE ANILMADIĞI BİR TÜRKİYE ARZU EDİYORUZ”

Türkiye Kamu-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Birgül Çakmak; “Türkiye Kamu-sen olarak başta vatanımızın bölünmez bütünlüğü için şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimizin anneleri ve eşleri olmak üzere, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor; Toplumsal yaşamda ve Sendikal hayatta Mücadele eden Kadınlarımıza başarılar diliyor kadınların baş tacı edildiği, toplumsal statülerinin yükseltildiği, karar mekanizmalarına dahil edildiği, şiddet kurbanı kadınların değil, kadınların başarılarının konuşulduğu bir Türkiye görmeyi arzu ediyoruz.”

“KADIN ÇALIŞANLARIMIZIN SORUNLARINI DAHA YAKİNEN TAKİP EDİYOR”

Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral; “Sağlık-Sen olarak, çalışan kadınlarımızın çoğunlukta olduğu hizmet kolunda sendikacılık yapıyoruz. Bu sebeple kadın çalışanlarımızın sorunlarını daha yakinen takip ediyor, çözümü için çalışıyoruz. Kadınlarımızın çalışma hayatında yaşadığı en büyük mağduriyet olan başörtüsü engeli, Memur-Sen olarak bizim düzenlediğimiz imza kampanyası sonrası giderilmiştir. Okullarımızda yaşanan başörtüsü mağduriyeti yine bizim mücadelemiz sonrası çözülmüştür. Çalışma hayatında kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorunlardan biri de kreş sorunudur. Özellikle 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanlarına yönelik 24 saat hizmet veren kreşlerin açılmaması bir eksikliktir. Bu konuda ilk adımı atan Sağlık Bakanlığı’nın kreş uygulamasını yaygınlaştırması gerekmektedir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
ŞİMDİ YEŞİLGİRESUN VAKTİ
ŞİMDİ YEŞİLGİRESUN VAKTİ