ŞEHİR İÇİ GİRİŞİNE KÖPRÜLÜ KAVŞAK TALEBİ

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nden yapılan açıklamada, atıl durumda bulunan Giresun limanının yeniden aktif hale geleceği belirtilerek, limana sağlanacak olan trafik akışının düzenli çalışması için şehir içi girişine mutlak suretle köprülü kavşak yapılması gerektiğini bildirildi.

ŞEHİR İÇİ GİRİŞİNE KÖPRÜLÜ KAVŞAK TALEBİ

GESOB’tan yapılan yazılı açıklamada, işletme hakkı Giresunsport tarafından devralınan Giresun limanında çalışmaların hızla devam ettiği belirtildi. 25 bin tonluk depo ve deniz dibi taraması ile Draft çalışmasının ardından gemi trafiğinin başlayacağı kaydedilen açıklama şöyle;

İl etapta yıllık yük elleçlemesi 1.500.000 Ton, tam kapasiteye geçildiğinde ise 4.000.000 Ton’a ulaşacak olan limanın Giresun ekonomisine yıllık getirisi 2 Milyon ABD Doları civarında olacaktır. Liman sahasından yurt içine yapılacak taşımacılık sırasında yaklaşık 800/1000 araçlık bir trafik oluşacak bununla ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Yük çeşidi olarak; Hububat, Maden, Kömür ve Proje kargosundan (Makine Parçaları) oluşacak yüklerin geliş-gidişinde Giresun Limanı’na 30 gemi giriş-çıkış yapacaktır. Yukarda belirtilen yüklerin haricinde Rusya başta olmak üzere Ukrayna gibi ülkelerin limanlarına RO-RO ile yapılacak olan yıllık yaş sebze ve meyve ihracaatı (50) sefer civarında gerçekleşecektir. Bununda getirisi, gemilerin yakıt, su, elektrik ve mürettebatının şehirde bıraktığı dövizin haricinde yıllık 2 milyon dolardır. Limanımızın işler hale gelmesi ekonomimize belli bir ivme kazandıracak olması ilimiz için çok büyük bir kazançtır. Uzun yıllardır nerde ise faaliyet dışı kalan limanımızla ilgili yeni çalışmalar başlatmak zaruriyeti hazıl olmuştur. Karadeniz duble yolunun sahilden geçmesi sonucu limanın girişi ile şehir girişi aynı yerde çakışması limanın faaliyete geçmesi ile trafikte çok önemli sorunlar yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle şimdiden gerekli tedbirlerin alınması adına Bulancak durağı olarak bilinen kavşakta mutlak suretle köprülü kavşak yapılması ve trafik akışı ile limanımızın düzenli çalışmasının şehrimiz adına bir an önce programlanmasını talep etmekteyiz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
ŞİMDİ YEŞİLGİRESUN VAKTİ
ŞİMDİ YEŞİLGİRESUN VAKTİ