KARADENİZ TÜRKİYE’NİN YILDIZI OLACAK

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) Bölgesi Üniversiteler Birliği dönemsel başkanlığını yürütecek olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi yetkilileri, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ile bir araya gelerek 2018 yılı çalışma planlamasını üzerine görüş alışverişinde bulundu.

KARADENİZ TÜRKİYE’NİN YILDIZI OLACAK

Yapılan Görüşmede DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) Bölgesi Üniversiteler Birliği'ne üye üniversitelerden en başarılı öğrencileri seçerek bir data oluşturulmasını önerirken, Birliğin Genel Sekreterliğini yürüten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir ise Karadeniz Bölgesi’nin Türkiye’nin yıldızı olacak bir bölge olduğunu ifade ederek turizm başta olmak üzere bir çok alanda gelecek 30-40 yıla hazırlanması gerektiğini söyledi. Her kalkınmanın temelinde bilim, kamu ve müteşebbisler bulunduğunu ifade eden DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, “Üniversiteler olmadan bilim, ilim olamaz, kurumlar olmadan da bilim ve ilim tamamlayıcı değildir. Bunlarla birlikte de müteşebbisler de kurum ve üniversitelerin ürettiği bilimi harekete geçirirler. Dolayısıyla bir toplumun gelişmesinde bilim, kurum ve müteşebbisler önemlidir.Bu açıdan üniversiteler bilim, DOKAP ise kurum olarak üzerimize düşeni yapacağız ki müteşebbisler de harekete geçebilsin. Bu noktadan hareketle önümüzdeki yılın çalışma sloganı 'Nitelikli insan, güçlü toplum' sloganıdır. Şimdiden ifade etmek isterim ki birliğimizdeki üniversitelerden en başarılı öğrencilerimizi seçerek bir data oluşturalım ve bu öğrencilerimizi bir dernek, vakıf çatısı altında bir araya getirelim. Bu öğrencilerimizin kendi alanlarında bilimsel çalışmalarını her yönü ile destekleyelim” şeklinde konuştu.

DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Yusuf Demir ise “DOKAP’ın buradaki misyon ve vizyonundan üniversiteler olarak nasıl istifade edebiliriz? Kurumsal kimliği nasıl oluşturabiliriz? Karadeniz Türkiye’nin 30-40 yıl sonrasında yıldızı olacak en önemli bölgele konumunda. Özellikle iklim değişikliğini göz önüne alacak olursak giderek çölleşen bir coğrafyada bolca yağış alan, doğasıyla coğrafyasıyla dikkat çeken bir bölgede. DOKAP, gelecek 30-40 Karadeniz Bölgesi’ni hazırlaması açısından çok önemli bir kurumdur. Bu açıdan bakıldığında nasıl bir işbirliği içerisinde çalışma yürütürüz. Bunların planlanmasını geniş bir toplantıyla gerçekleştireceğiz. Bugün ise burada bu geniş toplantı öncesinde bir planlama amacıyla ziyaret gerçekleştirdik” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK