“GÜNEY ÇEVRE YOLU ESPİYE’YE KADAR UZATILMALIDIR”

Giresun Güney Çevreyolu projesiyle ilgili CHP’den yapıcı bir öneri geldi. CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, söz konusu projenin geleceğe yönelik kapsamlı bir proje olması yönünde önerilerde bulundu. AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ün, Piraziz-Keşap ilçeleri arasında 48 kilometre uzunluğundaki Güney Çevreyolu projesinin 2018 yılı içerisinde bitirileceğini açıklamasına CHP’den gelen tepki olumlu oldu.

“GÜNEY ÇEVRE YOLU ESPİYE’YE KADAR UZATILMALIDIR”

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “Bilindiği gibi Karadeniz Sahil Yolu'nun ilk planlaması Karadeniz Güney Çevreyolu'dur. Fakat maliyetin yüksek olacağı gerekçesiyle bu yol sahil dolgusuyla yapılmıştır. Ne yazık ki bu sahil yolu Karadeniz’i geleceğe taşıyan bir yol olmamıştır. Yapılışının üzerinden daha 20 yıl geçmeden yetersiz olduğu görülmektedir. Bu durumu göz önüne alarak yapılması gündemde olan Güney Çevre Yolu'nu biraz daha geniş tutarak Karadeniz Güney Çevre Yolu'nun altyapısını oluşturacak bir proje yapılmalıdır. Bugün Ordu Güney Çevre Yolu'nu neredeyse tamamladı. Giresun’da proje aşamasında, gelecek yıllarda Trabzon Güney Çevre Yolu ve ardından Rize Çevre Yolu'nun gündeme geleceğini şimdiden düşünmek kehanet değildir. Bu nedenle Giresun Çevre Yolu'nu Piraziz-Keşap ilçeleri arasında değil, en azından Armelit’i aşarak Espiye ilçesine kadar uzatılmasında fayda vardır. Bununla birlikte güzergah sahilden en az 5 kilometre güneye uzatılmalıdır. Henüz proje aşamasında olacak olan bu yol hem Karadeniz Güney Çevre Yolu'nun altyapısını oluşturacak hem de şehirlerin güneye doğru açılmasını sağlayacaktır” dedi.

CHP GRUBUNDAN SATIŞLARA TEPKİ

İl Özel İdare’sin borç ve gayrimenkul satışlarını da değerlendiren Yılmaz şöyle konuştu;

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Türkiye genelinde ve Giresun’da ekonomik anlayışının üretimden yana değil, hazırı satarak tüketmekten yana olduğu görülmektedir.15 yıldır, Türkiye’nin geçmişten gelen biriktirdiklerini harcamaktadırlar. İlimizde ise, İl Özel İdaresi kapanacak gerekçesine sığınarak, ekonomik olarak batırdıkları kurumu yani halkın öz malı olan İl Özel İdaresinin gayrimenkullerini satarak günü kurtarmaya çalışmaktadırlar. Kaynakların kötü kullanımı, Teyyaredüzüne Hizmet Binası yapılacak diye 16 milyon liranın çürümeye terk edilen binaya harcanması bunlardan sadece biridir. Bunun devamı olarak, hizmet verebilmek için 7 parçaya bölünen İl özel İdaremizin her bir biriminin geçici kullanacağı binalara aşırı masraflar yapılmıştır. Geçmiş süreçte içerisinde Özel idarenin kaynakları ile bir konkasör tesisi kurulmuş, onun da büyük bedeller ödeyerek hizmet alımı yapılmıştır. Daha önce satılan Merkezdeki Özel İdare binasından elde edilen gelirin, har vurup harman savrulması, ayrıca iller Bankası’ndan yapılan borçlanmalarla da Özel İdarenin beli bükülmüş, yani idareyi batırmak için elinden gelen her şey yapılmıştır. CHP grubu olarak bu kötü gidişi 9 yıldır defalarca uyarmamıza rağmen adeta kulaklarını tıkamışlar, sayısal çoğunluk üstünlüğü ile bu ağır faturalar Giresun Halkına ödetilmiştir. Bugüne kadar yol, su gibi yapılan Özel İdare hizmetlerinden her birinde vatandaşın yardımları olmuştur. Bunların bile tamamını kendi yapmış gibi, vatandaşa, yolunuzu yaptık havası olarak yansıtmışlardır. Özel İdareleri batırmak için genel bütçe payı 0,5 düşürmüşlerdir. Biz CHP iktidarında öncelikle bu oranı yükselterek, Özel İdarenin vatandaşlarımızın, başta yol, su olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılayacağız ve sorunlarını çözeceğiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ELEKTRİK SAYAÇLARI ARTIK ÜCRETSİZ!
ELEKTRİK SAYAÇLARI ARTIK ÜCRETSİZ!
REYHANLI'DAN GİRESUN'A MEKTUP VAR!
REYHANLI'DAN GİRESUN'A MEKTUP VAR!