TMO, TSK'YE 388 TON FINDIK TEMİN EDECEK

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) fındık ihtiyacı Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) tarafından karşılanacak. TMO, TSK'ye bu yıl 2 partide toplam 388 ton kavrulmuş fındık teslim edecek. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba gıda maddeleri tedarik protokolünü geçen hafta imzalamıştı.

TMO, TSK'YE 388 TON FINDIK TEMİN EDECEK

TSK'de görev yapan er ve erbaşların sağlıklı, kaliteli, güvenli ve dengeli beslenmesini sağlamak, bu kapsamda yerli ürün temin etmek ve çiftçiye destek olmak amacıyla imza altına alınan protokol kapsamında TSK'nin ihtiyaç duyduğu gıda maddeleri, Milli Savunma Bakanlığınca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili ve bağlı kuruluşları ile denetimi altındaki üst birlikler ve kooperatiflerden tedarik edilecek. Protokol kapsamında TSK, TMO'dan yaklaşık 13 milyon liralık fındık temin edecek. TMO'dan edinilen bilgiye göre, imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde Ofis tarafından Mili Savunma Bakanlığına iki parti halinde toplam 388 ton kavrulmuş̧ iç fındık teslim edilecek. İlk teslimat olan 263 ton kavrulmuş iç fındık 15 Ocak-15 Şubat tarihlerinde verilecek. İkinci parti olan 125 ton teslimat ise 1-30 Haziran tarihlerinde teslim edilecek. Teslimatlar Niğde/Bor, Çatalca, Kayseri ve Gölcük Ana İkmal Merkez Komutanlığı ve Birlik noktalarına yapılacak. TSK fındık ezmesi ihtiyacını ise Tariş’ten karşılayacak.

TMO 137 BİN TON FINDIK ALDI

Öte yandan hükümet adın müdahil fındık alımı yapan TMO bu sezon 76 bin 461 üreticiden 136 bin 889 ton fındık alımı gerçekleştirdi. TMO bunun karşılığında üreticilere bir milyar 304 milyon lira ödeme gerçekleştirdi. TMO talep olması halinde fındık alımlarına devam ediyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
'KAHRAMANLAR' TERÖRE GÖZ AÇTIRMIYOR
'KAHRAMANLAR' TERÖRE GÖZ AÇTIRMIYOR
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK