PARMAKLARI, GÖRMEYEN GÖZLERİ OLDU

Görele’nin Çavuşlu beldesinde yaşayan görme engelli Safinaz Karabacak, örgü yaparak bir yandan boş zamanlarını değerlendiriyor bir yandan da ürünleri satarak para kazanıyor. Karabacak, “İyi ki öğrenmişim örgüyü. Boş durmayı sevmiyorum, tüketici olmayı değil, üretici olmayı seviyorum” dedi.

PARMAKLARI, GÖRMEYEN GÖZLERİ OLDU

Çavuşlu Beldesi Beyli Mahallesi'nde annesiyle yaşayan 55 yaşındaki Karabacak, örgü örmeyi 20'li yaşlarda öğrendi. Uzun yıllar bu konuda kendisini geliştirmeye çalışan Karabacak, İŞKUR tarafından Görele ilçesindeki Karadeniz Omurilik Felçlileri Derneğinde açılan kursa da katıldı. Karabacak,dokunarak ortaya çıkardığı birbirinden güzel el emeği göz nuru ürünleri satarak para kazanıyor. Hobi olarak başladığı işte artık engellerini aşarak hem üretmenin hem de ekonomik kazanç sağlamanın mutluluğunu yaşayan Karabacak, görme engelinin hayatına bir engel olmadığını söyledi. Evdeki çoğu işi yapabildiğini dile getiren Karabacak, örgü örmeyi de uzun yıllar önce çevresindeki kişilerden öğrendiğini ifade etti. Karabacak, örgü örmeyi sevdiğini anlatarak, "İyi ki öğrenmişim örgüyü. Boş durmayı sevmiyorum, tüketici olmayı değil, üretici olmayı seviyorum." dedi.

"ÖRGÜ ÖRMEK BANA KEYİF VERİYOR"

Bugüne kadar hobi amaçlı giysi ördüğünü belirten Karabacak, bebek hırkası, bebek şapkası, yetişkinler için hırka, kazak, yelek, şal, atkı, bere ve birçok şey yapabildiğini aktardı. Karabacak, "Yaptıklarımı satıyorum, sipariş verenler oluyor. Mesela büyükler için bir yelek 150 lira, bebekler için 40 lira. Bu da biraz da olsa ekonomik katkı sağlıyor. Çok fazla sipariş yok ama yine de mutluyum. Örgü örmek bana keyif veriyor." diye konuştu. İki renkli ürünleri de ürettiğini anlatan Karabacak, örgü kursunda kendini daha da geliştirerek, boş zamanlarını değerlendirmek istediğini vurguladı.

"KARABACAK, GÖRME ENGELLİLER İÇİN OLUMLU ÖRNEK"

Karadeniz Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Hülya Yazgan ise Safinaz Karabacak'ın üretmeyi çok seven biri olduğunu söyledi. Karabacak'ın her türlü giysiyi zorlanmadan örebildiğine dikkati çeken Yazgan, Karabacak'ın diğer görme engelliler için de olumlu örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
'KAHRAMANLAR' TERÖRE GÖZ AÇTIRMIYOR
'KAHRAMANLAR' TERÖRE GÖZ AÇTIRMIYOR
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK