“Sıra size de gelecek”

CHP Milletvekili Bektşoğlu, TBMM’de AKP milletvekillerine, belediye başkanlarının görevden alınmalarına tepki göstermeleri çağrısı yaptı:

“Sıra size de gelecek”

 TBMM Genel Kurulu’nun dün gerçekleşen genel kurulunda, gündem görevden alınan belediye başkanlarıydı. Milletvekilleri konuşmalarında bu konuda görüşlerini dile getirdiler.
CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ise, konuşmasında, başkanların alınmasının demokrasiye aykırı olduğunu belirterek tepki gösterdi ve AKP gurubuna “savcılar susuyor, bari siz susmayın; sustukça sıra size gelecek” dedi. 
“HADİ SAVCILAR SUSUYOR, AKP’Lİ ARKADAŞLAR, SİZ BARİ SUSMAYIN. SUSTUKÇA SIRA SİZE GELECEK” 
Bektaşoğlu’nun tutanaklara yansıyan konuşması şu şekilde: “Demokrasilerde halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarının ya bir sonraki seçim”le ya da meclislerinin aldığı kararlarla veya haklarında açılan idari, adli soruşturmaların selameti açısından Bakanlığın kullandığı tasarrufla açığa alınmalarıyla görevleri sona erer. Oysa bugün Türkiye'de hiçbir hukuki gerekçe olmadan, inandırıcı gerekçe açıklanmadan keyfiyetle belediye başkanlarının istifası istenmektedir. Bunun son örneği Balıkesir Belediye Başkanıdır. Başkan istifa etmesi için ailesinin dahi tehdit edildiğini ifade etmiş ve ağlayarak görevini bırakmıştır. Baskı, tehdit, şantaj, kişiyi hürriyetinden alıkoymak, kamu yöneticisinin görevini yapmasına engel olmak Ceza Yasası'na göre, seçme ve seçilme hakkının engellenmesi ise Anayasa'ya göre suçtur. Bu suç işlenmiştir. İktidar, ikrar ve ihtilaf vardır, bütün dünya da buna şahittir. Öyleyse buna seyirci mi kalacağız? Nerede bu ülkenin savcıları? Hadi savcılar susuyor, AKP'li arkadaşlar, siz bari susmayın çünkü sustukça sıra size de gelecek.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ELEKTRİK SAYAÇLARI ARTIK ÜCRETSİZ!
ELEKTRİK SAYAÇLARI ARTIK ÜCRETSİZ!
REYHANLI'DAN GİRESUN'A MEKTUP VAR!
REYHANLI'DAN GİRESUN'A MEKTUP VAR!