'Ranta açılmasına karşıyız.'

Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan CHP Milletvekili Bektaşoğlu “Bakana, yaylalarda yıkım kararıyla başlanan süreci anlattık, bu konuda ilgili bakanlıkların, milletvekilleri ve yerel yöneticilerin bir araya gelerek bir çalışma yapılmasını talep ettik. O zamana kadar vatandaş mağduriyetinin düşünülerek hareket edilmesini istedik” dedi.

'Ranta açılmasına karşıyız.'

“SORUNUN ÇÖZÜMÜ YIKMAK DEĞİL”

Bülent Bektaşoğlu AKP tarafından yaratılan algılara itibar edilmemesini isteyerek, “sorunun yıkımla çözüleceğini savunanlar var. Biz uzlaşıdan ve vatandaşın mağdur edilmemesinden yanayız.” dedi. 

Bektaşoğlu açıklamasında “CHP yağma ve talan yasası olarak nitelendirdiğimiz bu şekilde maddeleri olan 2-B yasasının iptalini Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Sorunun kaynağını bu yasanın iptali gibi göstermek tam anlamıyla ‘takiye’dir. Partimizin vatandaşa ait yayla evlerinin yıkılmasına dönük bir politikası yoktur. Seçim bildirgelerimizde var. 2-B Barış projesi hazırladık. Biz CHP olarak, 2-B arazisinde binası olanlara, tarımsal faaliyette bulunanlara ve orman köylülerine bedelsiz olarak devredilmesini ve tapu verilmesini savunuyoruz. Sosyal devlet olmanın gereği budur. Yaylaların vatandaşın kullanımına değil, ranta açılmasına karşıyız.” ifadesini kullandı.  

Karadeniz’den göç istişare edildi

 

Ordu’da, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, Karadeniz'in 11 ilini kapsayan "Bölgesel İstişare ve Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.

 

Ordu Valisi Seddar Yavuz, "Karadeniz gibi önemli göç veren ve her gün nüfusu büyükşehirlere akan bölgede sanayileşmenin bir çare olduğunu açıkçası söylemek istiyorum." dedi. Yavuz, Türkiye'nin, her dönemde sanayileşmeyi en önemli stratejik alan olarak belirlediğini belirterek, sanayileşmenin her şeyden önce o ülkenin dünyadaki yerini belirlediğini söyledi.

"GENÇ NÜFUSU BURADA TUTABİLECEK POLİTİKALARI AKTİF ETMEMİZ GEREKİYOR"

Vali Yavuz, "Karadeniz gibi önemli göç veren ve her gün nüfusu büyükşehirlere akan bölgede sanayileşmenin bir çare olduğunu açıkçası söylemek istiyorum. Turizm anlamında önemli çalışmalar yapılıyor. Ama turizm sektörü 12 ay istihdam sağlamaz. Dolayısıyla göçü engellemeniz turizmle mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda, Ordu'nun yanı sıra Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Tokat, Kastamonu, Sinop, Samsun, Çorum ve Amasya illerinden Bilim, Sanayi ve Teknoloji, KOSGEB, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve OSB müdürüleri ile üniversite temsilcileri hazır bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YILMAZ VURAL GÖNDERİLDİ
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK